تبلیغات
معارف اهـل بـیـت - رمضان ، نشان‌ از قامت رعنا
 
معارف اهـل بـیـت
                                                        
درباره وبلاگ
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


رمضان ، نشان‌ از قامت رعنا

نویسنده : عباس رمضان علیزاده 

منبع : مجله امان شماره 19 
 


برای عاشق حضرت مهدی علیه السلام، در و دیوار، باغ و گلستان، ماه و خورشید و آسمان، همه و همه یادآور جلوه‌ای از معشوق است، و عاشق مهدی علیه السلام نیز، چنین عاشقانه همه‌جا حضرت مهدی علیه السلام را می‌نگرد؛ به ویژه آن‌که روایات و آیات فراوانی این نشانه‌ها را پر رونق و زیباتر به چشم جان نشان می‌دهد.

به صحرا بنگرم صحرا ته بینم
به دریا بنگرم دریا ته بینم
به هرجا بنگرم کوه و در و دشت
نشان از قامت رعنا ته بینم

 

1. ماه و مهدی

 

یکی از اعمال در آستانه ی شب اول، همان « استهلال » یعنی طلب دیدن ماه است. از کلمه ی « ماه » می‌توانیم یادآور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف شویم به دو جهت:
الف. چون در روایات و دعاها حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تشبیه به ماه شده‌اند مثل: وجهه کالقمر الدری.[1] چهره‌اش مانند ماه نورانی است و ... کَفِلقَةِ قمر.[2] مانند پاره ماه است و در دعای ندبه درباره ی صفات امامان معصوم علیهم السلام آمده که آنها «ماه‌های فروزانند ... وَ الْاَقمار المنیره. که حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف یکی از آن‌هاست.
ب. همان طور که مؤمنین مترصدند و آماده می‌شوند که ماه شب رمضان را ببینند و وظیفه خود را عملی کنند، باید آماده باشند که « ماه فاطمه » چه زمانی از « افق کعبه » نمایان می‌شود بلکه باید تاریکی‌های گناه را بزدایند تا هر چه زود‌تر چهره ی تابناک مهدی طلوع کند.

 


2. میهمانی خدا

 

ماه رمضان، ماه « ضیافة الله » و میهمانی‌دادن خداست که میزبان آن حضرت مهدی علیه السلام است. چون: بِیُمنِهِ رزق الوری، به یمن و برکت حجت بن الحسن علیه السلام است که موجودات روزی می‌خورند.
گرچه، اگر با دیده دقت بنگریم در همه سال و همه آنات‏ سفره ی میهمانی خدای کریم همراهِ میزبانی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف برقرار است چنان که سید بن طاووس رحمه الله علیه گوید:
نَزیُلکَ حیثُ ما اتَّجهتْ رکابی
ضَیفُکَ حیثُ کنتُ مِنَ البلاد

ای امام زمان من بر تو نازل می‌شوم هر کجا که راحله‌ام روی آورد و مرا وارد نماید. و میهمان تو هستم در هر کجا که باشم از شهر‌ها (چون هستی مملوک توست). اباصالح المهدی
میزبانی و خلق مهمانت
همه بنشسته بر سر خوانت
جانب خلق دائماً جاری است
ریزش سیل وار احسانت

 

3. جلسات قرآن

 

جلسات قرآن که برپا می‌شود خارج از چند امر نیست: تلاوت ـ قرائت ـ ترجمه ـ تفسیر ـ حفظ.
وقتی در ماه مبارک رمضان مشغول امور مذکور هستیم باید بدانیم که مصداق اتم و اکمل و اجمل و بهترین تالی و قاری و مترجم و مفسر و حافظ قرآن، حضرت صاحب‌الزمان مهدی موعود موجود عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌باشند. چرا که در زیارتنامه آل یس و جامعه می‌خوانیم که:
1. السلام علیک یا تالی کتاب الله (تلاوت)
سلام بر تو ای (امام زمان) که تلاوت کننده کتاب خدائی.
2. السلام علیک ... و ترجمانه ـ و رَضیَکُم تراجمةً لوحیه (ترجمه)
سلام بر تو ای امام زمان که ترجمه کننده کتاب خدائی.
3. السلام علیک حین تقرءُ (قرائت)
سلام بر تو ای امام زمان که قرائت کننده کتاب خدائی.
4. السلام علیک حین ... تبیّن (تفسیر)
سلام بر تو ای امام زمان که تفسیر کننده کتاب خدائی.

***
چه خوش است صوت قرآن زتو دلربا شنیدن
سوی حق نظاره کردن سخن خدا شنیدن

 

4. قرائت قرآن

 

ماه رمضان فصل « بهار قرآن » است همانطور که هر چیزی « بهاری » دارد کما قال النبی صلی الله علیه و آله و سلم: «لِکُلِّ شَیٍ رَبیعٌ و ربیعُ القرآن شَهرُ رمضان»[3] همانطور که « ماه رمضان » بهار قرائت و تلاوت و تدبر و تفکر در قرآن صامت است و از نفحات الهی و نسیم بهاری رمضان و قرآن، دل‌ها زنده می‌شود باید تفکر و تدبر کنیم به قرآن ناطق که در هر عصری امام معصوم می‌باشد. چرا که پیامبر خاتم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی».
قرآن ناطق این زمان حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌باشند که یکی از عترت پیامبر است که حضرتش فرمودند: «المهدی من عترتی مِن وُلد فاطمة؛[4] مهدی از خانواده من، و از فرزندان فاطمه زهرا علیها السلام است. همان اندازه که به قرآن می‌اندیشیم به عِدل و شریک قرآن هم بیاندیشیم که می‌گوییم «السلام علیک یا شریک القرآن». اگر مردم برای قرآن « بهاری » دارند و آن ماه رمضان است بهار دیگری هم دارند که آن حضرت صاحب‌الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است که در زیارتنامه می‌گوئیم: «السلام علیک یا ربیع الانام».[5]

 

ولایت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف محور قرآن

 

امام صادق علیه السلام فرمود: «ان الله جعل ولایتنا اهل البیت قطب القرآن و قطب جمیع الکتب علیها یستدیر محکم القرآن و بما نوهّیت الکتب و یستبین الایمان؛[6] خداوند، ولایت ما اهل بیت را مدار قرآن و جمیع کتب آسمانی قرار داده است؛ آیات محکم قرآن بر محور آن می‌چرخد و به سبب آن کتب آسمانی بلند آوازه شده و ایمان آشکار گردیده».
روح قرآن ؛ ولایت مهدی است
عین ایمان ، رضایت مهدی است

 

پی نوشت ها:
[1]. فردوس الأخبار، ج4، ص496.
[2]. الخرایج راوندی، ج1، ص481.
[3]. وسائل الشیعه، ج10، ص302.
[4]. سنن ابی داود، کتاب المهدی، ج4، ص473، ح4280.
[5]. مفاتیح الجنان.

نوع مطلب : زندگی ائمه، حدیث و روایت، 
برچسب ها : رمضان، امام مهدی،